STRONA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ

 

 

ZGŁOSZENIADWUSTOPNIOWE:

  1. Najpierw uczestnik, rodzic lub kapłan zgłaszający wypełnia krótki FORMULARZ INTERNETOWY, który znajduje się na stronie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSerLTZooPX8nxkBz-GIzAn0tn1L5CDAZNx0Cg9MfOHtpGp02w/viewform

  2. Następnie drukuje i wypełnia KARTĘ uczestnictwa i wraz z zaliczką przekazuje Moderatorom Diecezjalnym (miejsce i turnus wpisuje przyjmujący zgłoszenia)

- w dniach OD 15 DO 31 MAJA od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 - 12.00, 15.00 – 17.00, w Domu  Rekolekcyjnym Quo Vadis w Sandomierzu, k. kościoła św. Józefa (pl. św. Wojciecha 4).

Jeżeli korzystasz z portalu społecznościowego Facebook - dołącz do nas! https://www.facebook.com/sandomierzoaza/ pozostaw po kciuka w górze,a wszystkie informacje odnośnie oazy w diecezji, będą na Twojej tablicy! A tymczasem zapraszamy Cię do wydarzenia - https://www.facebook.com/events/1900941523509760/ 

4. INFORMACJE dotyczące turnusów dla RODZIN udziela moderator kręgów Domowego Kościoła 

ks. Grzegorz Rożek (606 144 554), oraz Para Diecezjalna Marian i Halina Indykowie (607 826 972).

Moderatorzy Diecezjalni

ks. Krzysztof Kwiatkowski, s. Iwona Oraniec

 Możliwość pobrania ze strony https://drive.google.com/drive/folders/0B2KU4rFgZhrtdlVyQnFzU2dwU0E?usp=sharing

Podobnie jak w latach ubiegłych zgłoszenie animatorów do posługi na rekolekcje wakacyjne następuje przez formularz zgłoszeniowy - https://docs.google.com/forms/d/1c-0_7Qc4elskFUhmsvjtviwoPlr_vtypGYgxzzWpZwY/edit

Nowe Życie z Bogiem

Nasi animatorzy Ruchu Światło-Życiespotkali się w Sandomierzu, aby odnowić swoją relację z Jezusem.

Jak mówi Barbara Skibińska: - Wielki Post to czas zbliżania do Pana Boga więc z takim zamiarem przyjechałam na odbywające się w Sandomierzu rekolekcje. Chciałam wgłębić się w tajemnicę miłości Boga, który umarł za nas na Krzyżu, abyśmy mieli życie wieczne. Mimo, że to spotkanie było krótkie, było niezwykłe owocne – zaznacza animatorka.

Odpowiedzialni za Oazę w diecezji dla liderów Ruchu zaproponowali kurs ewangelizacyjny Nowe Życie z Bogiem prowadzony przez wspólnotę z Krakowa. Na formacyjno-integracyjne spotkanie do Sandomierza przybyło blisko 50 animatorów z różnych lat formacji.

 Jak zaznacza Przemysław Ćmira: - Kurs Nowe Życie z Bogiem dał mi możliwości głębszego spojrzenia na moje duchowe życie przez pryzmat kerygmatu. Dzięki temu mogłem zdać sobie sprawę z mojej grzeszności i słabości, z wielkiej miłości Boga ku mnie oraz tego, że dzięki niej zostałem zbawiony. Na nowo przyjąłem Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela przez bezwzględne oddanie mu swojego życia – podkreśla animator.

Zajęcia, które odbywały się w budynku Caritas, obejmowały część teoretyczną i liczne aktywizacje oraz dynamiki. W ramach spotkania w Sandomierzu animatorzy, 25 marca, uczestniczyli czynnie, włączając się w posługę liturgiczną, we Mszy św. inaugurującej trzeci synod diecezji sandomierskiej. Przyjazd na kurs był też wspaniałą okazją do spotkania się w diakoniach specjalistycznych.

Ks. Adam Stachowicz

Uczcili pamięć ks. Franciszka Blachnickiego

Dokładnie w 30. rocznicę śmierci czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego zakończyła się 42. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Coroczne czterodniowe spotkanie rozpoczęło się 24 lutego i odbywało się na Jasnej Górze. – Dla mnie kongregacja odpowiedzialnych to czas spojrzenia z wdzięcznością na to, co dał mi Ruch Światło-Życie – zauważa Ania Sroka, która uczestniczący w spotkaniu już drugi raz. – To też czas zastanowienia się nad tym, jak wygląda moja służba. Myślę, że trzeba postawić sobie pytanie, na ile potrafię podzielić się z innymi, także swoim czasem i zaangażowaniem. Bo przecież prawdziwie można służyć tylko z pokorą i radością: bez szemrania, narzekania i patrzenia ze strachem, że coś mogę stracić. Dzięki służbie zyskuje się o wiele więcej niż trzeba „zainwestować”. A przy okazji takich spotkań uświadamiam sobie, ile służby nauczył mnie Ruch i ludzie, których w nim spotykam – zaznacza animatorka. Wtóruje jej Natalia Bełz: – Kongregacja odpowiedzialnych to czas, kiedy przygotowujemy się na kolejny rok formacyjny. Poznajemy i rozważamy szczegółowo te treści, które będą podstawą naszej formacji ciągłej w kulminacyjnym punkcie turnusów wakacyjnych. W tym roku to czas wyjątkowy, bo koncentrujemy się na treściach ks. Franciszka Blachnickiego. Poprzez prezentowane konferencje można było zgłębić dokładniej aspekt Kościoła jako Matki dającej życie, służby wyrażanej w dawaniu siebie innym oraz poznać techniki aktywnego włączania się w życie wspólnoty na podstawie słów papieża Franciszka skierowanych podczas Światowych Dni Młodzieży. Czas spędzony na Jasnej Górze dał poczucie jedności Ruchu Światło-Życie oraz pozwolił na wymianę pomysłów i planów, by poznane teorie wcielać w życie lokalnych wspólnot – wylicza.

W tym roku kilkunastoosobową delegację na czele z ks. Krzysztofem Kwiatkowskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, stanowili członkowie Domowego Kościoła oraz animatorzy młodzieżowi. Reprezentujący Oazę Rodzin Stanisław i Halina Pikulowie podkreślali: – Udział w kongregacji odpowiedzialnych to wielkie dziękczynienie i radość w naszych sercach za Ruchu Światło-Życie, tym bardziej, że przypada ona w 30. rocznicę śmierci ojca Blachnickiego. Poprzez piękne i bogate w treści konferencje poświęcone m.in. duchowości i mariologii ojca Franciszka czy technik schodzenia z kanapy, ubogaciliśmy się i umocniliśmy swojego ducha. Buduje nas również wspólnota tak wielu odpowiedzialnych w naszym Ruchu. To spotkanie i modlitwa u tronu Pani Jasnogórskiej dodała nam sił, skrzydeł, „aby ciągle rodzić się na nowo” i „być źródłem światła w świecie”, zwłaszcza w swoim środowisku i dla tych, którym posługujemy w Domowym Kościele – zaznaczają małżonkowie.

Bardzo radosnym akcentem tegorocznej kongregacji odpowiedzialnych była wiadomość, że przedstawiciel naszej diecezji – animator Daniel Jezierski został zwycięzcą konkursu na Piosenkę Roku.

Ks. Adam Stachowicz

 

Ks. Adam Stachowicz: - Ruchu Światło-Życie każdego roku formację swoich uczestników opiera na konkretnym haśle – zawołaniu. Wokół tej tematyki oscyluje również „piosenka roku”. Czym ona jest? Jaką pełni rolę?

Daniel Jezierski: - Zwyczaj proponowania piosenki roku datuje się od roku 1973. Zawsze próbowano je dobierać do tematu Oazy Żywego Kościoła czy hasła danego roku pracy formacyjnej Ruchu Światło-Życie. Taki był zamysł Założyciela Ruchu, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przez pierwsze 17 lat nie były to kompozycje, które specjalnie w tym celu powstawały, a były to piosenki już znane i zapożyczone z innych rozbudzonych apostolsko środowisk. W późniejszych latach Piosenka Roku wyłaniana była w przeprowadzonym konkursie spośród propozycji pochodzących od różnych osób – związanych ściśle z Ruchem i nie tylko. Warunkiem przyjęcia piosenki do konkursu była realizacja w tekście hasła danego roku formacyjnego. Hasło tego roku brzmi „Sługa Niepokalanej”.

- Twoja propozycja „Piosenki Roku” w tej edycji zwyciężyła. Jak to się stało, że podjąłeś się jej kompozycji? Skąd w ogóle wzięła się myśl?

- Sam pomysł napisania własnej propozycji zrodził się w wakacje 2015 r., jednakże z racji Światowych Dni Młodzieży specjalny konkurs na Piosenkę Roku Oazy nie był przeprowadzany. Ruch Światło-Życie przyjął za piosenkę roku hymn ŚDM – „Błogosławieni Miłosierni”. W tym czasie moja idea zanikła. Po prostu nie myślałem o tym. Dopiero w grudniu poprzedniego roku, pewnego wieczoru dostałem natchnienia. Podczas Mszy św. przeszła mi przez głowę myśl – „Może by spróbować w tym roku?”. Parę dni później Centralna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie ogłosiła konkurs na nową Piosenkę Roku, więc to mnie tylko utwierdziło, że powinienem podjąć się stworzenia propozycji. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia powstała kompozycja muzyczna wraz z tekstem, a w połowie stycznia nagranie. Wszystko zostało wysłane do Centralnej Diakonii Muzycznej 17 stycznia.

- Jak powstaje taki utwór? Tak od strony technicznej, jak i pomysłu czy podpowiedzi od odpowiedzialnych za Ruch oazowy.

-. Piosenka Roku powinna mieścić się w pewnych ramach regulaminu – czas trwania 3-4 minuty, niebanalna, acz możliwa do śpiewania przez większą grupę osób. A jeśli już chodzi o samą warstwę tekstową, to musi być ona zgodna z nauczaniem Kościoła i powinna poruszać temat roku – bazowaliśmy na propozycjach modlitw do wykorzystania w tekście, przesłanych przez Centralną Diakonię Muzyczną. Na pewno trzeba też postarać się o dobrą jakość nagrania, ponieważ to nagranie ma odzwierciedlać charakter pieśni. A jak dokładnie powstaje sama kompozycja? Szczerze – nie wiem… Myślę, że nie ma jakiejś reguły. W moim przypadku wyglądało to tak, że siadłem do pianina, zagrałem akord... potem drugi.. trzeci – i miałem początek refrenu z tytułem piosenki. Kompozycja z tekstem została napisana w ciągu paru dni. Potem tylko rozesłałem do osób, które miały zaśpiewać i zagrać w nagraniu.- Czyli oprócz tego, że utwór skomponowałeś, napisałeś do niego tekst, to jeszcze na konkurs musiałeś się postarać o nagranie w studio i przesłanie do organizatorów. Z kim nagrywałeś? Jak skrzyknęliście się z wykonawcami? Jak wyglądało nagranie?

- Nagranie powinno być w miarę dobrej jakości. Ja osobiście w profesjonalnym studiu muzycznym jej nie nagrywałem. Zrobiliśmy to wspólnymi siłami z osobami wykonującymi piosenkę. W nagraniu uczestniczyło 9 osób. Były to głównie osoby zaangażowane w Ruch Światło-Życie, a także w inne wspólnoty z diecezji sandomierskiej, lubelskiej, przemyskiej i radomskiej. Większość osób znałem wcześniej, do paru napisałem specjalnie z propozycją nagrania propozycji piosenki roku. Każdy z chęcią przystał na moją prośbę. Było to dla mnie bardzo budujące. Miejscem nagrań była jedna z sal na KUL-u, czyli tam, gdzie wykładał ks. Franciszek Blachnicki, co także mnie niezmiernie cieszyło. Nagranie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą o dobre owoce tego co robimy. Każdy był podekscytowany. W sumie spędziliśmy razem dwa popołudnia w przyjemnej atmosferze. Był to Boży czas. Na pewno na tym nie poprzestaniemy!

- Piosenka po raz pierwszy jest prezentowana podczas dorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Jak dalej rozwija się jej „kariera”?

- Piosenka, która zwycięża w konkursie jest śpiewana przez cały rok formacyjny na wszystkich spotkaniach oazowych, od czasu Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem. Zostaje wpisana w coroczny śpiewnik oazowy z poleceniem śpiewania jej na oazach wakacyjnych – w szczególności na Dniach Wspólnoty. Nagranie i zapis nutowy jest publicznie udostępniane przez Centralną Diakonię Muzyczną. Jest także możliwość przesłuchania piosenki w serwisie YouTube.

Kochani! 
Pierwszy raz w naszej diecezji mamy dla Was Oazę Nowego Życia I w czasie ferii zimowych ;) 
Proponujemy dwa turnusy -
1) 13-28.01.2017 dla woj. podkarpackiego i lubelskiego
2) 28.01-12.02.2017 dla woj. świętokrzyskiego. 
Rekolekcje są dobrą okazją do ogrzania naszych serc, a są u temu powody! Zdobądź się na odwagę i zgłoś się by wziąć udział! Czekamy na osoby po III gim. ;) 

Oaza kosztuje 150 zł dla osób z naszej diecezji, pozostali płacą 450zł! ;)

Niewiarygodne, a jednak! ;)

Wiecej informacji u naszych Moderatorów, bądź na fb: https://www.facebook.com/events/662173983943678/ - zapraszamy do śledzenia i promowania rekolekcji! 

 

Oaza Modlitwy, w której uczestniczyłem była zarówno bardzo krótka, ale też bardzo owocna. Wspólne rozważania, słuchanie słowa Bożego bez wątpienia pomogą mi rozpocząć tegoroczny adwent w wyjątkowy sposób. Treści, które kierował do nas ksiądz Marek miały na celu umocnienie młodego człowieka w wierzę oraz pokazanie jak bardzo Bóg kocha każdego człowieka bez względu na jego wady. Najbardziej w mojej pamięci zapadnie wieczorna adoracja Najświętszego sakramentu, był to moment, kiedy poczułem bliskość Pana Boga, czułem, że klęczy obok mnie i wspólnie się modli. Pierwszy raz uczestniczyłem w tego rodzaju spotkaniu młodzieży i mogę z czystym sumieniem powiedzieć osobą, które czują blokadę wewnętrzną przed wyjazdem na spotkania formacyjne – Nie bójcie się ponieważ naprawdę warto!! - Łukasz Grochala z Gorzyc

 

Podkategorie